
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 3 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Pitch | 2.5 mm |
| Mating Post Length | 7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 272
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04972
Ext.Price$0.04972
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04972 | $0.04972 |
| 10 | $0.02486 | $0.24860 |
| 50 | $0.02247 | $1.12350 |
| 100 | $0.02031 | $2.03100 |
| 500 | $0.01836 | $9.18000 |
| 1000 | $0.01659 | $16.59000 |
| 3000 | $0.01535 | $46.05000 |
| 5000 | $0.01420 | $71.00000 |
| 10000 | $0.01313 | $131.30000 |
